Predvianočná Kodaň

7. januára 2014
458 Views

Začiatkom decembra ma zlákalo hlavné mesto Dánska – Kodaň. Mesto s pol milióna obyvateľov sa zaručene viedieť oplatí. Určite má svoje čaro i v lete, ale škandinávske krajiny sú podľa mňa najzaujímavejšie práve v zime. A tu už zopár fotiek z predĺženého víkendu v København ako by povedali Dáni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

treba začať veľmi originálnym teplomerom umiestneným na budove, teplota -3°C

Čo sa týka dopravy v Kodani v letných mesiacoch je odporúčaným dopravným prostriedkom i pre turistov určite bicykel, v zimných mesiacoch na ňom jazdia iba skúsení domáci, turista si musí vystačiť chôdzou. Centrum nie je veľké a od hlavnej vlakovej stanice sú všetky pamiatky v prijateľnej vzdialenosti. Ak by niekto ozaj mal chuť na jazdu bicyklom, skoro žiaden nie je priviazaný, stačí si vybrať.

zasnežené bicykle pred hlavnou stanicou

Vianočná výzdoba v meste je prekrásna, počnúc obrovským vianočným stromčekom na námestí, cez Christmas Market a mnoho iných vianočných svetielok v uliciach. Treba však dodať, že Dáni nie sú zvyknutí po večeroch chodiť po meste, užívať si atmosféru trhov ako sme možno zvyknutí my. Už okolo siedmej sa trhy zatvárajú a v meste nenájdete veľa ľudí. Všetci idú do krčiem, v ktorých mnohokrát hrá živá muzika a pri teplom punči alebo pri pive strávia celý večer.

stromček

vianočné trhy

výzdoba v uliciach

A teraz už zopár obrázkov miestnej architektúry:

radnica

radnica

mramorový kostol

mramorový kostol

Amalienborg

kráľovský palác Amalienborg, sídlo dánskej kráľovnej Margaréty II. a v pozadí nová moderná budova dánskej opery

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Charlotenburg – postavený pre kráľov, ale or roku 1754 sídlo kráľovskej akadémie umení

Nyhavn

Nyhavn – kanál vybudovaný pre prístup do mesta ktorý je obklopený mnohými kaviarňami a reštauráciami s rôznymi rybími dobrotami. Odtiaľto premávajú aj vyhliadkové plavby loďou, ktoré v chladnom počasí prídu vhod.

No a už zostávalo iba nakúpiť zopár suvenírov, bez ktorých sa nedá odísť zo žiadneho mesta a môj víkend v Kodani sa skončil. Celá vymrznutá a unavená som sedela ráno o siedmej v lietadle do Kodane, ale s dobrým pocitom, že som videla a zažila ďalšie európske hlavné mesto.  Vrelo Vám ho odprúčam!