Poznáte Aberdeen?

7. januára 2014
444 Views

Ak ho aj nepoznáte z tejto fotky si určite viete domyslieť kde sa nachádza! Muži v sukniach, veď to je Škótsko! A teraz to treba uviesť na pravú mieru – nie je to sukňa ale kilt. Každý jeden by sa urazil keby ste mu povedali že to je “skirt”. Kilt je vyrobený z vlny a poskladaný niekedy až zo šiestich metrov látky.

No ale čo som robila v Aberdeene a kde to vlastne je? Aberdeen je smerom na sever Škótska asi jedno z posledných väčších miest. Nachádzajú sa tu dve veľké univerzity, čo robí Aberdeen vyslovene mestom študentov. A to je aj dôvod prečo som tam bola. Navštíviť jednu Novoaberdeenčanku, ktorá tam študuje a keďže vie o mojom cestovateľskom hobby pozvala ma na návštevu a hrdo predstavila Aberdeen tak ako ho pozná ona.

Cesta do Aberdeenu vie byť náročná, ale niekoľkodňové hľadanie najvýhodnejších leteniek s čo najmenším časom na prestup sa vyplatilo. Za 5 hodín sa dá dostať z Viedne s prestupom vo Frankfurte až priamo na Aberdeenske letisko.

Tu už je slávna University of Aberdeen založená už v roku 1495. Druhou modernejšou univerzitou z roku 1992 je Robert Gordon University.

Mesto má asi dvestotisíc obyvateľov a jeho prezývka je strieborné alebo žulové mesto vďaka svojej šedej architektúre. Niekomu sa to môže zdať pochmúrne, avšak v čase môjho pobytu ma na každom kroku sprevádzalo slnko, ktoré aj tomu najšedivejšiemu mestu dodá života. Opäť raz platilo, že keď sa ja vydám do Británie, nepriaznivé počasie sa presunie niekam inam.

Aberdeen sa nachádza na pobreží Severného mora a teda je tam prenádherná piesková pláž. Prechádzať sa po pláži v zimných čižmách, kabáte na očiach mať slnečné okuliare je na nezaplatenie. I mnohí tamojší obyvatelia si vyšli s deťmi alebo s domácimi miláčikmi na prechádzku, pretože počasie to naozaj dovoľovalo. Je čarovné pozorovať príliv a odliv, hladina sa posunie o niekoľko metrov.

Dôkazom prívlastku “strieborné” “žulové” “šedivé” mesto sú nasledujúce fotografie niekoľkých vybraných kostolov:

Ale aj taká budova, ktorá sa môže zdať fádna vie zahrať farbami ako napríklad v nasledovnej fotke, stačí trochu jesenného slnka

No a najznámejšou ulicou a zároveň hlavnou, na ktorej sa nachádzajú všetky dôležité obchody s oblečením, kancelária pre turistov, kde sa dajú kúpiť magnetky, a mnoho iných obchodíkov, v ktorých sa dá stretnúť aj predavača z Humenného ako sa podarilo mne, je jednoznačne dlhá predlhá Union Street, na fotke v pozadí.

nechýbajú ani tradičné doubledeckre

A teda i víkend strávený v meste, o ktorom ste možno nikdy nepočuli vie byť zaujímavý. I tá najmenšia dedinka či mesto má čo ponúknuť, vždy sa dá na čo pozerať, a keď ani to nie, sledujte ľudí. Škótky chodili i v novembri v balerínkach bez pančúch či ponožiek, v ľahkej jesennej bunde ale na hlave mali hrubú štrikovanú čapicu. Nebuďte prekvapení, nikdy! Cestovanie je predovštkým spoznávanie ľudí a ich spôsobu života – taký ten anglický spôsob sa mi páči.

A ešte jeden posledný ukľudňujúci pohľad na Severné more a dovidenia nabudúce.