Potulky Nemeckom, časť prvá

19. decembra 2013
401 Views

Minulý rok som strávila celých osem mesiacov v Nemecku. Mojou základňou bolo mesto Düsseldorf, hlavné mesto spolkového štátu Severné Porýnie-Vestfálsko, alebo Nordrhein-Westfalen.

Tento spolkový štát je štvrtým najväčším, ale zato najľudnatejším spolkovým štátom Nemecka s počtom obyvateľov približne 18 miliónov, čo je viac ako celé Rakúsko a Švajčiarsko pokope. Nachádza sa na západe pri hraniciach s Holandskom a Belgickom, čo vyhovovalo mojim cestovateľským nárokom.

Väčšinu veľkých miest tohto štátu som si pochodila, ale nedá sa povedať, že by to boli zrovna turisticky vyhľadávané mestá. Sú síce obrovské čo sa týka počtu obyvateľov, ale je to najmä preto, že v tejto časti Nemecka je situovaná väčšina priemyselnej výroby.

Hlavným mestom je práve Düsseldorf, ale najväčším mestom je známejší Kolín nad Rýnom.

Düsseldorf ako taký je mesto veľké približne ako naša Bratislava, nachádza sa na oboch stranách Rýnu, pričom na ľavej strane sú situované najmä mestské štvrte pre “horných desaťtisíc”. Ale v Nemecku je i tých “dolných” na tom veľmi dobre. My sme bývali síce na pravej strane, trošku ďalej od centra, ale hneď za domom bol les, kde sa dalo chodiť na prechádzky, bol tam kľud a krásny park cez cestu. Jediné, čo mi na celom osemmesačnom pobyte vadilo bolo počasie. Predsa je to už oceánska klíma, a teda zimy tam síce nie sú tuhé, ani nenapadne veľa snehu, ale o to horšie je to v lete. Dážď, dážď, dážď a ešte raz dážď. Bolo to ozaj až depresívne. V lete som zažila teploty nad 25°C iba dva týždne v auguste a inak bolo stále zamračené a mrholilo, či pršalo, v júni sme dokoncali mali také krupobitie, že celé mesto bolo ako zasnežené. Možno aj toto pridalo na fakte, že som si Düsseldorf nijak zvlášť neobľúbila.

Dominantou mesta je televízna veža, na ktorú sa samozrejme dá vyviezť až úplne hore a pozrieť si mesto ako na dlani. Nachádza sa neďaleko mestského prístavu, v ktorom boli vybudované moderné budovy, ktoré mne osobne veľmi pripomínali Tančící dům v Prahe.

Do Nemecka som prišla začiatkom januára a počas našej fašiangovej sezóny oslavujú aj v Düsseldorfe karneval. Ale že aký! Celé mesto sa prezlieka do kostýmov, masiek a parochní po dobu asi dvoch týždňov. Bežne stretnete v obchode či v električke babku s chodítkom so zelenými vlasmi v kostýme bosorky. Deti do školy chodia v rôznych prezlečeniach. A všetko vrcholí v pondelok, tzv. Rosenmontag. V práci majú všetci voľno, pretože všetci idú prezlečení do ulíc a slávia karneval s typickým nemeckým Wurstom a pivom. Poobede ide cez mesto niekoľkokilometrový alegorický sprievod s množstvom hudby, dobrej nálady a sladkostí práve pre deti.

Centrum mesta bolo, ako väčšina nemeckých miest, počas druhej svetovej vojny úplne zbombradované a po nej postavené nanovo, čiže historické budovy by sme tu hľadali márne. Vždy keď to počasie dovoľovalo vybrala som sa do centra, kde sa večne konali rôzne akcie. Raz to bol bazár kníh, inokedy japonský deň či dni Európy. Po nábreží Rýnu sa dalo vždy veľmi pekne poprechádzať. Mesto je naozaj krásne upravované, i keď v čase keď som tam bola sa v meste rozširovalo metro a tým pádom bolo vo viacerých miestach vyslovene stavenisko.

A touto fotkou radnice končím tento článok a nabudúce by to malo byť niečo o ostatných mestách z okolia, ktoré sa mi podarilo navštíviť počas voľných víkendov.