Nebojte sa Čiernej Hory

9. januára 2014
1208 Views

Z Čiernej Hory som sa pred piatimi rokmi vrátil nadšený. Bol som tam po viac ako dvadsiatich rokoch a, pravdupovediac, nečakal som nič mimoriadne. Obával som sa súvislej vrstvy odpadkov popri nekvalitných cestách a širokého spektra nešvárov, ktoré zvyknem označovať termínom balkánsky syndróm: nekvalitných služieb, zvláštnej zmesi neochoty, arogancie a lenivosti a iracionálnej povýšenosti, skorumpovaných úradníkov a podobne. Nič z toho sa nekonalo! Naopak, všetko bolo až nepravdepodobne kvalitné. Odvtedy sa tam vraciam každý rok.

 

Z troch návštev Juhoslávie ešte počas šialeného minulého režimu som si okrem niekoľkých platní Jugotonu s „nepriateľskou“ západnou hudbou priniesol aj presvedčenie, že najkrajšia príroda je tam v Montenegre – Čiernej Hore. A to som ju porovnával s nespochybniteľnými krásami jadranského pobrežia Chorvátska! 

 

MEDITERÁNSKA KLÍMA

Najväčšiu zásluhu má na tom celý komplex špecifických odlišností a fajnovostí, ktorý sa skrýva pod označením mediteránska klíma. Ešte v Chorvátsku, kdesi na úrovni Makarskej, sa začína pred očami stredoeurópana flóra výraznejšie meniť. Denné teplotné maximá bežne prekračujú tridsiatky, ale aj noc už dovoľuje existovať iba v tričku a šortkách. V krajine sa opticky aj vôňou čoraz častejšie presadzujú aromatické byliny, figovníky, kaktusy, bugenvílie, olivovníky, palmy či ibištek. A ďalšie charakteristické aj exotické symboly Stredomoria – z ovocia napríklad granátové jablká, figy a kiwi.

Horská hradba masívu Biokovo nad Makarskou riviérou či fascinujúce scenérie divukrásneho pobrežia Dalmácie mi imponovali rovnako vtedy ako dnes, tie čiernohorské však boli (a sú) ešte o kúsok krajšie. Kopce vyššie, zálivy tajomnejšie, zátoky romantickejšie, pláže komornejšie, prevýšenia výraznejšie, kaňony hlbšie, rieky dramatickejšie a dedinky malebnejšie.

Ak na území s rozlohou štvrtiny Slovenska môžete vidieť senzačné more, dvaapoltisícové štíty, divoké kaňony, originálny folklór a architektúru, jedinečné sakrálne pamiatky, rozprávkové jazerá, bukolické samoty, skvelé historické jadrá miest a dokonca aj parádny fjord, nemôžete sa veľmi čudovať, že podľa  britského vydavateľstva Sherman Travel a nemeckého časopisu Abenteuer Reisen sa Čierna Hora už dávnejšie umiestnila v prvej desiatke najšpičkovejších turistických destinácií sveta. A každoročne sa to opakuje – jej stúpajúcu hviezdu už objavili aj v Lonely Planet. Tento rok tam pribudlo aj hlboko spiace Slovensko.                 

 Čierna Hora - Cestovanie po svete

006 mDSC420  008 mDSC121  010 mDSC027  013 mDSCF36  053 mDSC274  054 mDSC332

IDEÁLNA TURISTICKÁ DESTINÁCIA

Čiernu Horu je možné uspokojivo spoznať aj počas týždňového pobytu. Počas desiatich dní či dvoch týždňov dovolenky takmer až dôverne. Krajina totiž ponúka aj neobyčajne cenný bonus – návštevník si môže dovoliť luxus rozložiť svoj „základný tábor“ v jednom hoteli niektorého z prímorských stredísk a každý deň ráno ho opúšťať a navečer sa vracať do „svojho“. Pobyt a poznávanie v jednom! Spríjemňovať si tak spoznávanie inej krajiny a kultúry s každodenným poobedňajším či podvečerným kúpaním v čistej tyrkysovej vode Jadranu. Umožňuje to „vrecková“ rozloha krajiny (približne tretina Slovenska) s dĺžkou pobrežia iba niečo nad 100km. Pobyt aj poznávanie ešte umocňuje ponuka vynikajúcej kuchyne – vzrušujúceho mixu tradičných lokálnych produktov ozvláštnených viac či menej výraznými prienikmi do susedných „kuchynských“ teritórií – od panónskych až po arabské chuťové stopy. Samozrejme, že aj s bohatým zastúpením živočíchov zo slanej i sladkej vody. Ceny sú skutočne porovnateľné s tými u nás, neraz aj nižšie.

Vysoká záruka ideálneho počasia dovoľuje aktuálne si nastavovať pomer dovolenkového leňošenia na pláži a intenzity spoznávania. Cesty sú dostatočne kvalitné, vzdialenosti viac ako znesiteľné a turistické ciele extrémne príťažlivé.

Prekrásna chorvátska diaľnica navyše významne priblížila Čiernu Horu k centru Európy. Onedlho sa predĺži takmer až po chorvátsko-čiernohorskú hranicu a prípravné práce sa už začali aj v samotnej Čiernej hore. Osobne fandím každému zdržaniu, tej krajine viac pristanú obyčajné lokálky. Dlhé únavné šoférovanie zo Slovenska sa tak zmenilo z galejí plazivej jazdy v nekonečnej a kolabujúcej kolóne na elegantný dynamický presun nádhernými scenériami Chorvátska – a zrazu ste pred trajektom cez Boku Kotorskú – a to ste už vlastne na mieste. Montenegro. Dobro došli. 

Čierna Hora - Cestovanie po svete

024 mDSC941  023a mDSC34  020 mdch106  027 mDSC932  028 mDSC144  029 mDSC847

BRILANTNÉ POBREŽIE

Pobrežie jednoducho treba prejsť celé. Predsa nie je možné nenavštíviť fantastický fjord Boku Kotorskú a jeho neoficiálne „hlavné“ mesto. Starobylý Kotor nie je zaradený do zoznamu UNESCO náhodou. Jeho šarmantné mestské jadro, bezprostredné okolie za hradbami a predovšetkým famózna poloha pri prekrásnom fjorde obklopenom mohutnou hradbou vysokánskych hôr z neho robí mimoriadne príťažlivý cieľ. Je zárukou nezabudnuteľného zážitku. Podobne vás postupne dostane aj citlivo zrenovovaná Budva – predovšetkým nočná prehliadka patrí medzi vyslovene dobré rozhodnutia. Nedá sa aspoň nezastaviť aj na vyhliadke nad  V.I.P. – poloostrovom Sveti Stefan. Hlavne po nedávnom skončení generálnej rekonštrukcie všetkých objektov, ktoré pozná skoro celá špička svetového šoubiznisu a politiky.

Napriek miernej zachádzke určite nevynechajte návštevu romanticko-poetického mestečka Stari Bar pod kopcom s dramatickými rozvalinami niekdajšieho Starého mesta. Z neho si zas vychutnajte výhľad na aquadukt s pozadím rozoklaného reliéfu divokého pohoria Rumija. Odtiaľ je to už iba kúsok cesty do jedinečného a etnicky odlišného Ulcinju Takmer až na hranici s Albánskom. Nakuknutie do tajomnej susednej krajiny je veľkým pokušením, ale v súčasnosti už zároveň aj najmenším problémom. Kľudne to vyriešite formou fakultatívneho zájazdu. Kto si však nechce odkrojiť z času, ktorý si určil na spoznanie Čiernej hory, nájde hodnotnú – aj keď iba približnú – náhradu práve v Ulcinji. 

 Čierna Hora - Cestovanie po svete

034 mDSC241  043 mDSC529  047 mDSC219  047a mDSC58  049 mDSC141  052 mDSC101

VEĽKOLEPÉ VNÚTROZEMIE

Pobrežie je isto najnavštevovanejšou časťou Čiernej Hory pre väčšinu našincov, lebo more je pre nich najčastejšie hlavným motívom pri výbere dovolenkovej destinácie. Mnohí ale možno ani netušia, aké skvostné je vnútrozemie tejto neveľkej krajiny. Prakticky na celej rozlohe je prekrásna a rozmanitá príroda s viacerými špičkovými panorámami, neuveriteľnými zátišiami aj unikátmi (Boka Kotorská, Skadarské jazero, najhlbší – 1300 metrov – európsky kaňon nad riekou Tara). 

Je iba na vás, či ste väčším fanúšikom mora, milovníkom umenia a obdivovateľom historických pamiatok alebo prírody. Čierna hora to všetko ponúka na malej ploche vo fascinujúcej koncentrácii. Dovolím si teda vymenovať aspoň niekoľko tipov viac-menej telegraficky: Úžasné sú všetky pohoria (Durmitor, Bjelasica, Lovčen, Rumija, Prokletije) a kaňony (napríklad Morača a prielomy riek Tara a Piva). Akoby z iného sveta vyzerá leknami „prizdobené“ Skadarské jezero, nádhernú pohodu ponúka civilizáciou takmer úplne zabudnuté Šasko jezero. Boka Kotorská by mala byť povinná celá a nie iba samotný Kotor, špičkové umiestnením aj výpoveďou sú tamojšie kláštory. Navštívte aspoň Moraču a Ostrog, najlepšie oba.

Existuje jedna elegantná možnosť, ktorá ponúka takmer všetko v jednom dni. Je ňou celodenný výlet z pobrežia do vnútrozemia: návšteva Cetinje a mauzólea na kopci Jezerski vrh v pohorí Lovčen. Bez dlhých a únavných prejazdov sa dostanete do bývalého hlavného mesta Montenegra Cetinje. Tam niekde musel zaspať čas, lebo zovšadiaľ dýcha neskutočne pozitívna atmosféra nikdy nekončiacej siesty. Bizarná malomesto s pozostatkami a patinou niekdajšej metropolitnej slávy. Dúfam, že raz ešte bude hlavným mestom Čiernej hory a zároveň najmenšou metropolou Európy. Cetinje je jedinečné a veľmi príjemné, má skvelé múzeá, sakrálne stavby a nákazlivú ospalosť. Navyše aj okolie je až rozprávkovo krásne. Stačí hocikde postaviť kameru a „od pása“ nakrúcať Winnetoua…

Ale zlatý klinec je ešte trochu ďalej. Vysoko na obzore vidno kontúry mauzólea Petara II. Petroviča Njegoša od slávneho (chorvátskeho) sochára Meštroviča. Tá neobyčajná stavba korunuje vrchol kopca Jezerski vrh (1657m!). Okrem memoriálnej symboliky ponúka aj bezvadné pohľady všetkými smermi na celú Čiernu Horu! Z jedného miesta uvidíte veľkú časť Jadranského mora, skalnú hradbu susedného Štirovnika (1749m), na severe aj veľké časti Chorvátska a Bosny – Hercegoviny (napríklad aj Jahorinu nad Sarajevom). Neuveriteľný je priehľad na hladinu Boky Kotorskej do hĺbky 1650 metrov. A nasleduje Tatry pripomínajúci masív Durmitoru, Dolomitom podobná Bjelasica, Bohom zabudnuté pohorie Prokletije a ďalšie horské hrebene v Srbsku, Kosove či Albánsku. Na juhu sú už o poznanie nižšie kopce pohoria Rumija a  Skadarské jazero vyprevádza pohľady až do Albánska a znova na hladinu Jadranského mora. Nie je veľa krajín na svete, ktoré možno celé uvidieť z jedného miesta – a ešte v takom reprezentačnom „darčekovom balení“.

Čierna Hora - Cestovanie po svete

067 mDSC641  076 mDSC502  079 mDSC461  087 mDSC181  093 mDSC404  095 mDSC401

  

Praktické informácie: Najpríjemnejším je zistenie, že domácou menou je euro. Bankomaty sú pomerne rozšírené v mestách a turistických centrách, často je tiež možné platiť prostredníctvom bankových kariet, ale neexistuje garancia, že ich budú všade akceptovať. Čierna Hora pomaly spúšťa výstavbu diaľnice, ale oveľa-oveľa dôležitejšou je pre rýchly a bezproblémový tranzit našincov tá chorvátska. Všade máte pocit bezpečia. Napriek nedávnym pomerne ničivým zemetraseniam (1968 a 1979) si ich následky v súčasnosti už sotva všimnete.

Jediným miestom, ktorému by ste sa mali vyhnúť – nie však z dôvodov ohrozenia – je hlavné mesto Podgorica. Súčasná podoba niekdajšieho Titogradu naozaj nemá čím turistov priťahovať. Občas vás môžu zaskočiť neštandardné poplatky, napríklad za vstupy do mestských centier, alebo štátna ekologická taxa. Nie sú to však žiadne mimoriadne sumy, ktoré by devastovali peňaženku (približne 1,5 eura na deň). Príjemne nízke vstupné však vyberajú, pre zmenu, v múzeách či kláštoroch. Ceny sú ináč všeobecne porovnateľné s našími, určité rozdiely sú medzi sezónou a mimosezónou, vnútrozemím a pobrežím, vidiekom a mestami – takisto však nejde o nič dramatické.

Ak vám výjde výber ubytovacieho zariadenia a bude priať počasie, trúfam si tvrdiť, že môžete prežiť špičkovú a nezabudnuteľnú dovolenku. A odskočte  si aj do Albánska!

 Čierna Hora - Cestovanie po svete

103 mDSC400  104 mDSC262  108 mDSC416  109 mDSC039  110 mDSC0227x

František Michlík

Snímky: autor

frantisek@michlik.sk