Japonsko nadchne jedinečným ľudským prejavom

1. marca 2017
260 Views

Máloktorá zem vyvoláva toľko asociácií ako Japonsko, málokde nájdete pokope toľko paradoxov ako v krajine vychádzajúceho slnka. O tom, aké prekvapenia ukrýva táto ostrovná civilizácia, bude Cestovateľské kino v stredu 17. augusta. V Mestskom amfiteátri Trnava ho bude sprevádzať skúsený cestovateľ Adrián Drugda.

V Trnave budete predstavovať Japonsko. Ako by ste opísali túto krajinu zo svojho pohľadu?

Japonsko je ostrovná civilizácia so svetovým renomé. Krajina, ktorú z rozprávania pozná celý svet, pôsobí istým spôsobom mimoriadne izolovane. Technicky najvyspelejšia zem sveta so svojskou výchovou a správaním ľudí, kde mnohé predpisy platia od narodenia po smrť, teda stereotypy, a tiež je Japonsko pretkané kontroverznou históriou. Cestovateľ, ktorý sem príde, sa nadchne jedinečnosťou ľudského prejavu.

Vo svojich poznámkach píšte, že predstavy ľudí sú iné, ako keď Japonsko reálne navštívia. Aké veci vás tam po príchode prekvapili?

Súhlasím, pretože v bežnom živote na každom kroku vidíme niečo japonské, a tak máme pocit, že nám je o krajine všetko jasné. Myslím, že každý z nás niekedy sedel v japonskom aute. Keď som sa tam pracovne dostal po prvýkrát, nevedel som presne, čo si myslieť. Ako prvú som navštívil Osaku a hneď som sa udomácnil na okraji centra v pohodovom prostredí miestnych kaviarničiek a nespočetnej sieti karaoke barov zašitých na konci sveta v úzkych uličkách. Vždy hovorím, že Japonsko je krajina, v ktorej dojmy predčia očakávania azda najviac.

Čo si v Japonsku nemožno nechať ujsť?

Odporučil by som nezmeškať moju japonskú prezentáciu. (smiech) Ale naozaj vážne, myslím, že okrem praktických rád a tipov v rámci Cestovateľských kín približujem ľuďom aj aktuality, zaujímavosti a pikošky. Všetko je vizuálne doplnené obrázkami. Navyše, človek dostane rady komplexne z rôznych uhlov pohľadov.

Na čo sa zameriate vo svojej prednáške? Budete hovoriť o mestách, prírode, kultúre, jedle, spoločnosti?

Priznám sa, že po rokoch cestovania ma to momentálne drží doma a utrieďujem si dojmy z takmer sto zahraničných ciest. Ako už bolo spomenuté, beriem to komplexne a každý si počas akcie nájde to svoje. I keď to nesúvisí s otázkou, vždy prízvukujem, že to, čo robím, nie je jednostranný tok informácií. K záveru sa ponúka priestor pre postrehy a otázky návštevníkov prezentácie. No a s tými najvytrvalejšími sa neraz zrodí aj neoficiálna diskusia.

Máte v Japonsku obľúbené miesta, na ktoré sa rád vraciate?

Najviac sa mi páči Osaka. Je to trochu paradox, lebo je tam najmenej historickej kultúry, ktorú mám tak rád. Je to trochu chladné mesto, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny úplne zničené a prakticky postavené nanovo. Má najživší nočný život, obchod a komerciu cítiť na každom kroku a má krásne parkové úpravy. Okrem toho sa mi páči Kjóto – presný opak modernej a blízkej Osaky.

Adrián Drugda

je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi mnohé exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.

 

  1. 8. (streda)

Štart: 21:30 hod. (v prípade zlého počasia sa podujatie presunie do Kina Hviezda)

Vstup: 3€ v predpredaji v pokladni Kina Hviezda cez pracovné dni od 16:30 do 19:45, v sobotu od 14:30 do 19:45 a v nedeľu od 12:30 do 19:45

 

Event: www.fb.com/events/1159780680709014