Hlavné mestečko Luxemburg

9. januára 2014
445 Views

 

Možno nie úplne populárne a známe európske hlavné mesto, no o to viac vie prekvapiť. Dokonalá súhra moderného so historickým a veľkého s malým. Mesto Luxemburg je hlavné mesto Luxembrugského vojvodstva a má niečo cez 90 000 obyvateľov, čo by sa dalo porovnať s Prešovom, ale ozaj iba počtom obyvateľov.

Luxemburg je sídlo niekoľkých európskych inštitúcii ako napr. Súdny dvor Európskej únie alebo Európska investičná banka. Avšak i napriek tomu sa Luxemburčanom podarilo oddeliť všetky moderné budovy od historického centra s množstvom úzkych uličiek a starodávnych budov.

História mesta siaha už do 4.storočia, čo naznačujú mnohé hradby, ktorými je mesto do dnešného dňa obklopené. Hradby sú obkolesené parkami, trávnatými plochami a miestami na veľmi príjemné prechádzky. Znepríjemňujú ich iba schody, po ktorých treba vystúpať, ak sa chcete dostať naspäť do centra.

Centrum mesta je maličké, ale zato sa tam dá nájsť mnoho prekrásnych budov, medzi ktorými dominuje palác luxemburgského vojvodu Henriho I.

A katedrála Notre-Dame sa v čase môjho pobytu zrovna prerábala, no i tak bola ohromujúca. Je to jediná katedrála v Luxembursku a tento rok oslavuje 400 rokov.

Symbolom mesta je aj Gëlle Fra – Zlatá panna – zlatá socha na vysokom obelisku, ktorá je pamätníkom na všetkých dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili Prvej svetovej vojny.

Luxemburg je položený viac-menej v kopcoch, čiže jednotlivé časti mesta sú spojené mostami. Týmto mostom sa dostaneme do modernej časti, so spomínanými modernými budovami.

Na druhej strane uvidíme napríklad Európsku investičnú banku, pri ktorej vejú všetky vlajky členských štátov Európskej únie.

Ale okrem euróspkych budov sa tu nachádza napríklad aj veľmi moderná budova opery:

A mnohé iné budovy, okolo ktorých sú vystavané veľmi pekné námestia a parky, no ak ich navštívite cez víkend ako ja, nestretnete tam živú dušu.

Jednoznačne môžem povedať, že toto mestečko je veľmi príjemné a vrelo ho odporúčam navštíviť, keď tam budete nablízku, napríklad v Bruseli či Amsterdame, určite nevynechajte ani Luxemburg. Jeden deň určite stačí.  Celková atmostféra Vás zaručene dostane! Ja by som tam určite rada strávila aj viac času, hoc sa zamestnať ako záhradníčka a polievať tieto kvety v paláci. 🙂