Biennale di Venezia

19. decembra 2013
320 Views

Buongiorno!

Ako už aj z názvu článku môžete tušiť..bude tu teraz chvíľu reč o Benátkach. 🙂

Benátky sú známe ako mesto kanálov a lagún! Každému sa hneď objavia pred očami gondoly a tiež ľudia v maskách, pretože sa tu koná aj svetoznámy Benátsky karneval!

 

Od októbra do februára musíte počítať s tzv. acqua alta t.j. vysokou vodou. Odporúčam sledovať predpoveď na tento jav, ktorý je špeciálne sledovaný a určite si pribalte gumáky. Počas acqua alty sa zdvíha vodná hladina a zaplavujú sa mnohé miesta, ulice, námestia. Benátčania sú ale pripravení a vytiahnu drevené lavičky, ktoré umožňujú turistom (plus aj im) ľahší presun medzi pamiatkami a mestom. Počas mojej návštevy – začiatkom novembra – to vyzeralo na známom námestí San Marco aj takto:

Nemenej známe je aj Bienále, ktoré je mega-výstavou súčasného umenia. Koná sa od roku 1885. Súčasná podoba Bienále zastešuje 30 stálych národných pavilónov, ktoré sa nachádzajú v parku Giardini. Krajiny ktoré nemajú stále pavilóny prezentujú svoje umenie v sezónnych pavilónoch rozmiestnených v Arsenale (bývalý priemyselný komplex, kde sa vyrábali lode) , ktoré je dostupné návštevníkom len počas tejto výstavy. V súčasnosti má Bienále návštevnosť okolo 370 tisíc ľudí. Výstava výtvarného umenia sa koná každé dva roky a v roku 2012 bola na rade architektúra s ďalšími pridruženými sekciami.  Ja a moje 3 naj kamošky sme sa ocitli v Benátkach akurát v čase, keď sme ešte stihli pozrieť Bienale  (nie náhodou).

Úžasný Československý pavilón:

Aj keď nie som architekt, a niektoré veci, ktoré som videla na Bienale vystavené mi nehovorili nič 🙂 určite by som Vám odporúčila navštíviť túto výstavu…Rok 2013 tu bude patriť výtvarnému umeniu (od 1. júna do 24. novembra), tak si to nenechajte ujsť…