BRAZÍLIA JE PRVÁ LIGA V ZAŽÍVANÍ ZÁBAVY

30. augusta 2017
173 Views

Brazília je prvá liga v zažívaní zábavy

Vychutnávať si slnečné lúče na pláži Copacabana, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná či postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa. Piata najväčšia krajina sveta Brazília ponúka cestovateľom však omnoho viac než len tieto notoricky známe atrakcie. Údajnú veľmoc budúcnosti, ktorá je domovom pre viac ako 200 miliónov ľudí, predstaví Cestovateľské kino v utorok 12. septembra v Kine Úsmev v Košiciach. Krajinu, ktorá je miestom fantastickej etnickej rôznorodosti, exotickej kuchyne, neutíchajúcej radosti zo života, ale aj obrovskej chudoby a kriminality, predstaví Michal Chmeliar.

Precestovali ste vlastne celú Južnú Ameriku. Čím si vás získala Brazília?
Michal Chmeliar: Je asi málo cestovateľov, ktorých by si Brazília nezískala. Je to taká veľmi zaujímavá zmes výbornej klímy, krásneho pobrežia, usmievavých ľudí, muziky a tanca, všade kam sa len človek pohne. Navyše, v Brazílii čas plynie úplne inak, výrazne pomalšie. A keď máte do toho všetkého na pláži v pohári namiešanú caipirinhu, tak je skoro nemožné, aby si vás takáto krajina nezískala.

Pamätáte si svoju prvú návštevu tejto krajiny?                                                              M. Ch.: Veľmi dobre. Bolo to v roku 2007. Prišiel som po zemi z Argentíny a prvé, čo som z Brazílie videl, boli majestátne a nádherné vodopády Iguazú. To je niečo, čo sa snáď ani nedá popísať a u mňa tieto vodopády stále vedú rebríček prírodných krás. A tento prvý deň pokračoval výbornou večerou v miestnej churrascarii, teda reštaurácií, kde vám čašníci priamo z grilu nosia na “šabliach” pečené mäso rovno na stôl. Netreba zabúdať, že v Brazílií si aj chuťové bunky prídu na svoje.

Keď sa človek vyberie prvýkrát do Brazílie a chcel by spoznať jej esenciu, mal by ísť radšej po známych turistických miestach, atrakciách alebo by mal radšej skúsiť objavovanie na vlastnú päsť?
M. Ch.: Záleží koľko máte času a na čo si trúfate. Tým atrakciám sa asi nedá úplne vyhnúť, lebo byť napríklad v Riu a nebyť pri Kristovi na Corcovade, na Cukrovej Homoli alebo na Copacabane, to je ako by ste tam ani neboli. To je esencia tohto mesta a zároveň sú to aj turisticky najznámejšie miesta. Ale v neznámejších mestečkách sa určite oplatí potúlať sa na vlastnú päsť a poobjavovať si nové miesta, svojim štýlom a tempom. No určite by som v prípade Brazílie nepodceňoval teoretickú prípravu a nechal sa usmerniť aj od domácich, ktorí sú veľmi komunikatívni. Môžu vám jednak poradiť zaujímavé miesta, ale vás aj vyvarovať pred miestami, kde to už nemusí byť bezpečné.

O Brazílii sa v poslednom období hovorí najmä v súvislosti s kriminalitou. Akých ľudí tam človek stretne, keď sa tam vyberie? Je mediálny obraz o tejto krajine výstižný alebo nie?
M. Ch.: Brazília je obrovská krajina a obrovské sú aj sociálne rozdiely medzi ľuďmi. Hlavne veľké mestá ako Sao Paulo alebo Rio de Janeiro trpia za posledné desaťročia nárastom chudobných štvrtí, ktorým sa v Brazílií hovorí favela. Týmto častiam by som sa určite ako návštevník vyhol. A na ulici alebo na pláži tiež netreba provokovať drahými náramkami, či technikou. No inak bude väčšina ľudí, s ktorými sa stretnete, vysmiata spokojná a veľmi komunikatívna. Takže aj takýmito jednoduchými opatreniami sa dá prispieť k tomu, aby ste mali z Brazílie zásadne lepší obraz ako ten, ktorý ponúkajú médiá.

Máte z Brazílie aj netradičné zážitky?   M. Ch.: Okrem už spomínaných vodopádov Iguazú, ktoré považujem za niečo naozaj jedinečné, som mal možnosť byť niekoľkokrát počas Karnevalu priamo na Sambodrome, či v uliciach Ria. A silný zážitok je aj oslava Nového roka na Copacabane, kedy sú na štvorkilometrovej pláži niekedy až tri milióny ľudí. Alebo sledovať futbalový zápas na Maracane. Zažiť Brazílčanov počas udalostí, na ktorých ide o zábavu, tak v tomto je Brazília jednoznačne v prvej lige!

Michal Chmeliar sa na cesty vydal počas vysokej školy. Možnosti študijných pobytov, výmen a brigád ho dostali do sveta. Nasledovala stáž v juhoamerickom Ekvádore a už bola ruka v rukáve. S Južnou Amerikou si sadol, a tak tam pôsobí od roku 2007 ako cestovateľ aj ako sprievodca. Okrem Latinskej Ameriky precestoval Severnú Ameriku, francúzsku Polynéziu, Nový Zéland, Austráliu a Európu. Okrem cestovania sa venuje aj divadlu.

12. 9. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/PredpredajBraziliaKE

Event: www.fb.com/events/264208880750363